| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $90M | $83M | $70M | 8.6% | 28.6% |
| Op. Income | -$10M | -$30M | -$37M | 67.5% | 73.5% |
| Gross Margin | 74.2% | 70.1% | 62.5% | 4.1pp | 11.7pp |
| Net Margin | -14.4% | -32.0% | -45.6% | 17.6pp | 31.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | $-0.34 | $-0.41 | 58.8% | 65.9% |
| Free Cash Flow | $14M | -$34M | — | 141.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $25M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $76M |
| Cost & Expenses | $100M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | $361.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $95.0K |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $306.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$934.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$84M |
| Sales/Maturities of Investments | $88M |
| Other Investing Activities | -$497.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $93.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $93.0K |
| FREE CASH FLOW | $14M |
| Net Change in Cash | $18M |