| Metric | Q4 2025 | Q3 2025 | Q4 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $666M | $634M | $520M | 5.0% | 28.0% |
| Op. Income | $139M | $136M | $103M | 2.3% | 35.5% |
| Gross Margin | 38.5% | 38.5% | 36.7% | -0.0pp | 1.8pp |
| Net Margin | 18.3% | 15.0% | 15.6% | 3.3pp | 2.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.76 | $1.39 | $1.18 | 26.6% | 49.2% |
| Free Cash Flow | $344M | $262M | $213M | 31.4% | 61.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $666M |
| Cost of Revenue | $410M |
| GROSS PROFIT | $257M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $66M |
| Operating Expenses | $117M |
| Cost & Expenses | $527M |
| OPERATING INCOME | $139M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $150M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $122M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $122M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $122M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $160M |
| EBITDA | $175M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $666M |
| Cost of Revenue | $410M |
| GROSS PROFIT | $257M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $66M |
| Operating Expenses | $117M |
| Cost & Expenses | $527M |
| OPERATING INCOME | $139M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $150M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $122M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $122M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $122M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $160M |
| EBITDA | $175M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $122M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $44M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | $176M |
| OPERATING CASH FLOW | $358M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | -$478.0K |
| Purchases of Investments | -$136M |
| Sales/Maturities of Investments | $44M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$106M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$52M |
| Common Dividends Paid | -$39M |
| Other Financing Activities | -$380.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$91M |
| FREE CASH FLOW | $344M |
| Net Change in Cash | $175M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $971M |
| Short-Term Investments | $167M |
| Net Receivables | $415M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.6B |
| PP&E (Net) | $512M |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $213M |
| Long-Term Investments | $28M |
| Tax Assets | $93M |
| Other Non-Current Assets | $131M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $3.8B |
| Account Payables | $137M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $48M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $69M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $516M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $70.0K |
| Additional Paid-In Capital | $843M |
| Retained Earnings | $1.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$63M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.8B |
| Total Debt | $438M |
| Net Debt | -$533M |