| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $634M | $575M | $511M | 10.3% | 24.1% |
| Op. Income | $136M | $131M | $97M | 4.2% | 41.0% |
| Gross Margin | 38.5% | 38.5% | 38.5% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | 15.0% | 16.3% | 13.9% | -1.2pp | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.39 | $1.37 | $1.04 | 1.5% | 33.7% |
| Free Cash Flow | $262M | $279M | $85M | -6.1% | 206.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $634M |
| Cost of Revenue | $390M |
| GROSS PROFIT | $244M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $57M |
| Operating Expenses | $108M |
| Cost & Expenses | $498M |
| OPERATING INCOME | $136M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | $145M |
| Income Tax Expense | $50M |
| Net Income from Continuing Ops | $95M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $95M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $95M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $149M |
| EBITDA | $158M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $634M |
| Cost of Revenue | $390M |
| GROSS PROFIT | $244M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $57M |
| Operating Expenses | $108M |
| Cost & Expenses | $498M |
| OPERATING INCOME | $136M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | $145M |
| Income Tax Expense | $50M |
| Net Income from Continuing Ops | $95M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $95M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $95M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $149M |
| EBITDA | $158M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $95M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $46M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | $98M |
| OPERATING CASH FLOW | $266M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$37M |
| Purchases of Investments | -$91M |
| Sales/Maturities of Investments | $44M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$87M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$86.0K |
| Common Dividends Paid | -$37M |
| Other Financing Activities | -$247.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$37M |
| FREE CASH FLOW | $262M |
| Net Change in Cash | $108M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $799M |
| Short-Term Investments | $75M |
| Net Receivables | $369M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $496M |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $222M |
| Long-Term Investments | $28M |
| Tax Assets | $83M |
| Other Non-Current Assets | $120M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.5B |
| Account Payables | $123M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $41M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $888M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $66M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $507M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $70.0K |
| Additional Paid-In Capital | $852M |
| Retained Earnings | $1.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$86M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.5B |
| Total Debt | $433M |
| Net Debt | -$366M |