| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $250M | $245M | $161M | 1.9% | 55.4% |
| Op. Income | $38M | $22M | -$42M | 69.7% | 190.0% |
| Gross Margin | 27.4% | 24.2% | 4.3% | 3.2pp | 23.1pp |
| Net Margin | 4.8% | 0.7% | -26.7% | 4.1pp | 31.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $0.04 | $-0.07 | -289.6% | -6.0% |
| Free Cash Flow | $7M | -$690.0K | -$62M | 1069.0% | 110.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $250M |
| Cost of Revenue | $181M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $212M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $138.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$47M |
| D&A | $41M |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $75M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $250M |
| Cost of Revenue | $181M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $21M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $212M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $138.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$47M |
| D&A | $41M |
| EBIT | $34M |
| EBITDA | $75M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $41M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | -$56M |
| Change in Working Capital | $63M |
| OPERATING CASH FLOW | $67M |
| Capital Expenditure | -$61M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $221.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$61M |
| Net Debt Issuance | $7M |
| Common Stock Repurchased | $1M |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $57M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $49M |
| Inventory | $105M |
| Other Current Assets | $33M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $214M |
| PP&E (Net) | $2.7B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $34M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.8B |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $89M |
| Short-Term Debt | $34M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $24M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $198M |
| Long-Term Debt | $509M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $110M |
| Other Non-Current Liabilities | $125M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $744M |
| TOTAL LIABILITIES | $942M |
| Common Stock | $160M |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | -$494M |
| Treasury Stock | -$35M |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $551M |
| Net Debt | $524M |