| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $189M | — | $225M | — | -16.0% |
| Op. Income | $25M | — | $8M | — | 233.2% |
| Gross Margin | 24.8% | — | 11.3% | — | 13.5pp |
| Net Margin | 0.4% | — | -3.5% | — | 4.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | $-0.02 | — | 107.5% |
| Free Cash Flow | $28M | — | $34M | — | -16.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $189M |
| Cost of Revenue | $142M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $585.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $164M |
| OPERATING INCOME | $25M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | -$26M |
| INCOME BEFORE TAX | -$267.0K |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | $795.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $795.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $657.0K |
| D&A | $37M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $795.0K |
| Depreciation & Amortization | $37M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $885.0K |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | $17M |
| OPERATING CASH FLOW | $65M |
| Capital Expenditure | -$37M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$555.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $26.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$37M |
| Net Debt Issuance | $8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$69.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $28M |
| Net Change in Cash | $31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $130M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $96M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $284M |
| PP&E (Net) | $2.4B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.7B |
| Account Payables | $69M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $147M |
| Long-Term Debt | $507M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $156M |
| Other Non-Current Liabilities | $159M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $839M |
| TOTAL LIABILITIES | $986M |
| Common Stock | $135M |
| Additional Paid-In Capital | $2.0B |
| Retained Earnings | -$368M |
| Treasury Stock | -$23M |
| Accum. Other Comp. Income | -$33M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.7B |
| Total Debt | $534M |
| Net Debt | $404M |