| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $200M | $197M | $186M | 1.2% | 7.0% |
| Op. Income | $6M | $2M | $15M | 241.5% | -62.4% |
| Gross Margin | 17.5% | 10.5% | 24.4% | 7.0pp | -6.8pp |
| Net Margin | -1.6% | -2.3% | 2.2% | 0.7pp | -3.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.01 | $0.01 | 33.8% | -169.7% |
| Free Cash Flow | -$14M | -$20M | $16M | 29.0% | -184.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $200M |
| Cost of Revenue | $165M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $194M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $69.0K |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $40M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $50M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $40M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $558.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $41M |
| Capital Expenditure | -$54M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$54M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$482.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $96M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $42M |
| Inventory | $84M |
| Other Current Assets | $23M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $245M |
| PP&E (Net) | $2.6B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $26M |
| Tax Assets | $13M |
| Other Non-Current Assets | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $84M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $165M |
| Long-Term Debt | $517M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $121M |
| Other Non-Current Liabilities | $130M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $768M |
| TOTAL LIABILITIES | $933M |
| Common Stock | $153M |
| Additional Paid-In Capital | $2.3B |
| Retained Earnings | -$411M |
| Treasury Stock | -$32M |
| Accum. Other Comp. Income | $9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $526M |
| Net Debt | $430M |