| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $25M | — | $21M | — | 17.0% |
| Op. Income | $17M | — | $18M | — | -7.4% |
| Gross Margin | 12.9% | — | 90.9% | — | -78.1pp |
| Net Margin | 90.8% | — | 90.3% | — | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | — | $0.01 | — | 1100.0% |
| Free Cash Flow | $11M | — | $27M | — | -61.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $41.9K |
| General & Administrative | $903.4K |
| SG&A Expenses | $945.3K |
| Other Expenses | $147.2K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $2.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $625.5K |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $41.9K |
| General & Administrative | $903.4K |
| SG&A Expenses | $945.3K |
| Other Expenses | $147.2K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $2.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $625.5K |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $625.5K |
| Stock-Based Compensation | $119.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$21.8K |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $14M |
| NET CASH FROM INVESTING | $16M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $562.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $28M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $53M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $36M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $250M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $339M |
| PP&E (Net) | $19.8K |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $38M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $52M |
| TOTAL ASSETS | $392M |
| Account Payables | $1.8K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $22M |
| Common Stock | $894 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $47M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $47M |
| Minority Interest | $3M |
| TOTAL EQUITY | $369M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $392M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$53M |