| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | — | $17M | — | 9.4% |
| Op. Income | $14M | — | $15M | — | -7.2% |
| Gross Margin | -6.5% | — | 92.3% | — | -98.9pp |
| Net Margin | 76.7% | — | 63.6% | — | 13.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.16 | — | $0.01 | — | 2033.3% |
| Free Cash Flow | $8M | — | $23M | — | -65.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | -$1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $25.9K |
| General & Administrative | $205.9K |
| SG&A Expenses | $114.1K |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | -$3M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $885 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $2.7K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $416.6K |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $416.6K |
| Stock-Based Compensation | $18 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | -$12.4K |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$21.7K |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $11M |
| NET CASH FROM INVESTING | $14M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $128 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $28M |