| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$78.5K | — | -$158.0K | — | 50.3% |
| EPS (Diluted) | $-0.83 | — | $-1.08 | — | 23.1% |
| Free Cash Flow | -$8.7K | — | -$17.6K | — | 50.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $9 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $78.5K |
| SG&A Expenses | $78.5K |
| Other Expenses | $9 |
| Operating Expenses | $78.5K |
| Cost & Expenses | $78.5K |
| OPERATING INCOME | -$78.5K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $129.6K |
| Other Income/Expenses | -$129.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$208.9K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$208.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $752 |
| NET INCOME | -$208.2K |
| Net Income Deductions | $752 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$208.9K |
| D&A | $9 |
| EBIT | -$78.8K |
| EBITDA | -$78.8K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$208.2K |
| Depreciation & Amortization | $9 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $199.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$8.7K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $8.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $8.6K |
| FREE CASH FLOW | -$8.7K |
| Net Change in Cash | -$95 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $82 |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3.1K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4.1K |
| PP&E (Net) | $21 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $79.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $79.4K |
| TOTAL ASSETS | $83.6K |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $240.7K |
| Deferred Revenue | $2 |
| Other Current Liabilities | $5.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | -$5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $83.6K |
| Total Debt | $240.7K |
| Net Debt | $240.6K |