| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$158.0K | — | -$116.0K | — | -36.2% |
| EPS (Diluted) | $-1.08 | — | $-0.76 | — | -42.1% |
| Free Cash Flow | -$17.6K | — | -$4.3K | — | -313.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $15 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $157.8K |
| SG&A Expenses | $157.8K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $157.8K |
| Cost & Expenses | $157.8K |
| OPERATING INCOME | -$158.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $113.5K |
| Other Income/Expenses | -$113.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$271.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$271.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$271.0K |
| Net Income Deductions | $858 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$272.0K |
| D&A | $15 |
| EBIT | -$158.0K |
| EBITDA | -$158.0K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$271.3K |
| Depreciation & Amortization | $15 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3.7K |
| Change in Working Capital | $250.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$17.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $17.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $17.0K |
| FREE CASH FLOW | -$17.6K |
| Net Change in Cash | -$610 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $218 |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.9K |
| PP&E (Net) | $37 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $97.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $97.5K |
| TOTAL ASSETS | $103.4K |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $284.8K |
| Deferred Revenue | $2 |
| Other Current Liabilities | $145.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | -$6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $18.2K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $103.4K |
| Total Debt | $284.8K |
| Net Debt | $284.6K |