| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $481M | $402M | $247M | 19.8% | 95.1% |
| Op. Income | $19M | $22M | -$400.0K | -16.9% | 4749.0% |
| Gross Margin | 76.8% | 79.2% | 82.7% | -2.4pp | -5.9pp |
| Net Margin | 5.4% | 18.8% | 0.5% | -13.4pp | 4.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.11 | $0.32 | $0.01 | -65.6% | 1764.4% |
| Free Cash Flow | $60M | $79M | $11M | -25.0% | 451.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $481M |
| Cost of Revenue | $112M |
| GROSS PROFIT | $370M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $221M |
| General & Administrative | $48M |
| SG&A Expenses | $269M |
| Other Expenses | $58M |
| Operating Expenses | $351M |
| Cost & Expenses | $463M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $481M |
| Cost of Revenue | $112M |
| GROSS PROFIT | $370M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $221M |
| General & Administrative | $48M |
| SG&A Expenses | $269M |
| Other Expenses | $58M |
| Operating Expenses | $351M |
| Cost & Expenses | $463M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $24M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | -$322.0K |
| Change in Working Capital | $38M |
| OPERATING CASH FLOW | $86M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $20M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $60M |
| Net Change in Cash | $55M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $221M |
| Short-Term Investments | $80M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $64M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $396M |
| PP&E (Net) | $93M |
| Goodwill | $113M |
| Intangible Assets | $43M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $62M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $312M |
| TOTAL ASSETS | $708M |
| Account Payables | $91M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $75M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $221M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $231M |
| Common Stock | $22.0K |
| Additional Paid-In Capital | $719M |
| Retained Earnings | -$242M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$324.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $477M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $477M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $708M |
| Total Debt | $11M |
| Net Debt | -$209M |