| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $101M | $85M | $52M | 19.6% | 93.7% |
| Op. Income | -$17M | -$22M | -$48M | 21.5% | 65.0% |
| Gross Margin | 73.8% | 73.3% | 76.9% | 0.5pp | -3.1pp |
| Net Margin | -16.0% | -36.8% | -98.3% | 20.7pp | 82.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.15 | $-0.34 | 46.5% | 76.4% |
| Free Cash Flow | -$21M | -$5M | -$17M | -350.9% | -23.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $101M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $75M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $48M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $70M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $92M |
| Cost & Expenses | $118M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $761.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $94.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$112.0K |
| Other Non-Cash Items | $813.0K |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$85M |
| Sales/Maturities of Investments | $105M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | $18M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$23M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$23M |
| FREE CASH FLOW | -$21M |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $48M |
| Short-Term Investments | $155M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $232M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $111M |
| Intangible Assets | $25M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $150M |
| TOTAL ASSETS | $382M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $54M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $623M |
| Retained Earnings | -$295M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$323.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $328M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $328M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $382M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$43M |