| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $8M | $7M | 24.4% | 31.8% |
| Op. Income | $875.0K | $1M | $1M | -35.8% | -16.3% |
| Gross Margin | 33.8% | 41.4% | 43.3% | -7.6pp | -9.5pp |
| Net Margin | 6.9% | 12.8% | 14.5% | -5.9pp | -7.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.03 | $0.03 | -32.0% | -41.3% |
| Free Cash Flow | $3M | $1M | -$6M | 106.4% | 152.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $113.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $51.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $875.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $38.0K |
| Other Income/Expenses | -$38.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $837.0K |
| Income Tax Expense | $192.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $645.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $645.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $645.0K |
| D&A | $133.0K |
| EBIT | $875.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $113.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $51.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $875.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $38.0K |
| Other Income/Expenses | -$38.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $837.0K |
| Income Tax Expense | $192.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $645.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $645.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $645.0K |
| D&A | $133.0K |
| EBIT | $875.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $645.0K |
| Depreciation & Amortization | $133.0K |
| Stock-Based Compensation | $106.0K |
| Deferred Income Tax | $130.0K |
| Other Non-Cash Items | $101.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$12.0K |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$978.0K |
| Net Debt Issuance | -$617.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$23.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$640.0K |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $24M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $52M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $367.0K |
| Additional Paid-In Capital | $293M |
| Retained Earnings | -$260M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $52M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$9M |