| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | — | $26M | — | -1.5% |
| Op. Income | $3M | — | $6M | — | -50.3% |
| Gross Margin | 42.7% | — | 39.5% | — | 3.2pp |
| Net Margin | 11.8% | — | 36.9% | — | -25.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | — | $0.30 | — | -72.4% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | $9M | — | -144.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $357.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$63.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $22.0K |
| Other Income/Expenses | -$22.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$61.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $460.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $357.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$63.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $22.0K |
| Other Income/Expenses | -$22.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$61.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $460.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $460.0K |
| Stock-Based Compensation | $408.0K |
| Deferred Income Tax | -$86.0K |
| Other Non-Cash Items | $752.0K |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$7M |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$987.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $23M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $27M |
| TOTAL ASSETS | $50M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $407.0K |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $18M |
| Common Stock | $366.0K |
| Additional Paid-In Capital | $293M |
| Retained Earnings | -$261M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $50M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$7M |