| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $241M | $387M | — | -37.7% | — |
| Op. Income | -$150M | $257M | — | -158.5% | — |
| Gross Margin | -40.1% | 66.2% | — | -106.3pp | — |
| Net Margin | -56.4% | 44.6% | — | -101.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.32 | $1.57 | — | -184.1% | — |
| Free Cash Flow | $53M | $156M | — | -66.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $241M |
| Cost of Revenue | $338M |
| GROSS PROFIT | -$97M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $48M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $392M |
| OPERATING INCOME | -$150M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$150M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$151M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$136M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$136M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$146M |
| EBITDA | -$143M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$136M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | $188M |
| OPERATING CASH FLOW | $53M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $119M |
| NET CASH FROM INVESTING | $119M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $316.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $315.0K |
| FREE CASH FLOW | $53M |
| Net Change in Cash | $156M |