| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $260M | $241M | — | 7.6% | — |
| Op. Income | -$59M | -$150M | — | 60.8% | — |
| Gross Margin | 3.0% | -40.1% | — | 43.1pp | — |
| Net Margin | -22.7% | -56.4% | — | 33.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.54 | $-1.32 | — | 59.1% | — |
| Free Cash Flow | $2M | $53M | — | -96.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $260M |
| Cost of Revenue | $252M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $63M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $319M |
| OPERATING INCOME | -$59M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$59M |
| Income Tax Expense | $1.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$59M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$55M |
| EBITDA | -$51M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$59M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $967.0K |
| Deferred Income Tax | $78M |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$919M |
| Sales/Maturities of Investments | $767M |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$158M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $1.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$20.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$19.0K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$145M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.1B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.8B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.9B |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $87M |
| Long-Term Investments | $2.3B |
| Tax Assets | $2.4B |
| Other Non-Current Assets | -$2.4B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.4B |
| TOTAL ASSETS | $5.8B |
| Account Payables | $382M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$48M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $382M |
| Long-Term Debt | $150M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $150M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.2B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | $547M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $119.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.8B |
| Total Debt | $150M |
| Net Debt | -$927M |