| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | $78M | — | -3.6% | — |
| Op. Income | $2M | $2M | — | 8.7% | — |
| Gross Margin | 14.7% | 13.0% | — | 1.8pp | — |
| Net Margin | 2.6% | 2.9% | — | -0.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.09 | $22.63 | — | -99.6% | — |
| Free Cash Flow | $4M | $4M | — | -0.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $64M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $545.1K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $73M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $12.8K |
| Interest Expense | $409.2K |
| Other Income/Expenses | $238.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $468.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27.0K |
| D&A | $370.7K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $64M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $545.1K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $73M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $12.8K |
| Interest Expense | $409.2K |
| Other Income/Expenses | $238.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $468.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27.0K |
| D&A | $370.7K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $475.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $540.6K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $31.1K |
| Purchases of Investments | -$45M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | -$410.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$186.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $690.0K |
| Short-Term Investments | $45M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $710.0K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $45M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$5.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $45M |
| TOTAL ASSETS | $46M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $20.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $60.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $40M |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$1.8K |
| Treasury Stock | -$84M |
| Accum. Other Comp. Income | $79M |
| Other Equity | -$69M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $45M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $45M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $46M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$690.0K |