| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $78M | $72M | — | 9.4% | — |
| Op. Income | $2M | $3M | — | -18.3% | — |
| Gross Margin | 13.0% | 14.4% | — | -1.4pp | — |
| Net Margin | 2.9% | 3.4% | — | -0.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $22.63 | $24.09 | — | -6.1% | — |
| Free Cash Flow | $4M | -$2M | — | 350.9% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78M |
| Cost of Revenue | $68M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$56 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $75.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$56 |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $2M |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$56 |
| D&A | $464.1K |
| EBIT | -$56 |
| EBITDA | $464.0K |
| EPS | $23 |
| EPS Diluted | $23 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78M |
| Cost of Revenue | $68M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$56 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $75.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$56 |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $2M |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$56 |
| D&A | $464.1K |
| EBIT | -$56 |
| EBITDA | $464.0K |
| EPS | $23 |
| EPS Diluted | $23 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $464.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $323.9K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $681.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$150.0K |
| Other Financing Activities | -$600.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$69.0K |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $39.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $39.0K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $199.7K |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $475 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $175.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $175.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $175.5K |
| Common Stock | $115 |
| Additional Paid-In Capital | $24.9K |
| Retained Earnings | -$782 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $24.2K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $24.2K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $199.7K |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$39.0K |