| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $8M | $8M | -2.5% | -5.4% |
| Op. Income | $955.0K | $1M | $908.0K | -20.9% | 5.2% |
| Gross Margin | 65.2% | 61.8% | 58.2% | 3.4pp | 7.0pp |
| Net Margin | 9.4% | 12.6% | 8.8% | -3.1pp | 0.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.24 | $0.33 | $0.24 | -27.3% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $973.0K | $3M | -$142.0K | -62.3% | 785.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $22.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $955.0K |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $955.0K |
| Income Tax Expense | $207.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $748.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $748.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $748.0K |
| D&A | $365.0K |
| EBIT | $955.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $22.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $955.0K |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $955.0K |
| Income Tax Expense | $207.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $748.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $748.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $748.0K |
| D&A | $365.0K |
| EBIT | $955.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $747.0K |
| Depreciation & Amortization | $365.0K |
| Stock-Based Compensation | $59.0K |
| Deferred Income Tax | $19.0K |
| Other Non-Cash Items | -$943.0K |
| Change in Working Capital | $744.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $991.0K |
| Capital Expenditure | -$18.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $430.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $163.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$182.0K |
| Common Dividends Paid | -$407.0K |
| Other Financing Activities | $10M |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | $973.0K |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $32M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $64M |
| PP&E (Net) | $18M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $983.0K |
| Long-Term Investments | $528M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $555M |
| TOTAL ASSETS | $620M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $557M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $557M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $565M |
| Common Stock | $32.0K |
| Additional Paid-In Capital | $42M |
| Retained Earnings | $15M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | -$336.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $55M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $55M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $620M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$26M |