| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $79M | $76M | $56M | 4.9% | 42.1% |
| Op. Income | $26M | $27M | $21M | -4.3% | 21.4% |
| Gross Margin | 76.1% | 81.3% | 94.2% | -5.1pp | -18.1pp |
| Net Margin | 25.8% | 29.9% | 30.4% | -4.1pp | -4.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.67 | $1.84 | $1.30 | -9.2% | 28.5% |
| Free Cash Flow | $13M | $8M | $30M | 49.1% | -58.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $79M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $647.0K |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $71M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $79M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $647.0K |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $71M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $20M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $397.0K |
| Deferred Income Tax | -$95.0K |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | -$69M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$63M |
| Net Debt Issuance | -$40M |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $115M |
| NET CASH FROM FINANCING | $64M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | $16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $185M |
| Short-Term Investments | $493M |
| Net Receivables | $46M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $813M |
| PP&E (Net) | $141M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $4.8B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.0B |
| TOTAL ASSETS | $5.8B |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $226M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.1B |
| Long-Term Debt | $100M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $120M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.2B |
| Common Stock | $121.0K |
| Additional Paid-In Capital | $43M |
| Retained Earnings | $554M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$41M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $556M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $556M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.8B |
| Total Debt | $326M |
| Net Debt | $142M |