| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $208M | — | $189M | — | 10.1% |
| Op. Income | $32M | — | $98M | — | -67.5% |
| Gross Margin | 59.9% | — | 45.8% | — | 14.1pp |
| Net Margin | 11.5% | — | 34.4% | — | -23.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.46 | — | $4.44 | — | -67.1% |
| Free Cash Flow | $53M | — | $23M | — | 130.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $208M |
| Cost of Revenue | $83M |
| GROSS PROFIT | $124M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $46M |
| Operating Expenses | $93M |
| Cost & Expenses | $176M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $173M |
| Interest Expense | $48M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $565.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $208M |
| Cost of Revenue | $83M |
| GROSS PROFIT | $124M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $46M |
| Operating Expenses | $93M |
| Cost & Expenses | $176M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $173M |
| Interest Expense | $48M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $565.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $24M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $461.0K |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $29M |
| Change in Working Capital | $32M |
| OPERATING CASH FLOW | $85M |
| Capital Expenditure | -$32M |
| Acquisitions (Net) | -$26.0K |
| Purchases of Investments | -$523M |
| Sales/Maturities of Investments | $526M |
| Other Investing Activities | $153M |
| NET CASH FROM INVESTING | $124M |
| Net Debt Issuance | -$95M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$13M |
| Other Financing Activities | -$116M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$223M |
| FREE CASH FLOW | $53M |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $430M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $495M |
| PP&E (Net) | $68M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $2.7B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $173M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.9B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $311M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.9B |
| Long-Term Debt | $184M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $870.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $186M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.1B |
| Common Stock | $134.0K |
| Additional Paid-In Capital | $21M |
| Retained Earnings | $220M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $304M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $304M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $496M |
| Net Debt | $66M |