| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $193M | — | $180M | — | 7.5% |
| Op. Income | $44M | — | $45M | — | -2.2% |
| Gross Margin | 49.3% | — | 52.0% | — | -2.7pp |
| Net Margin | 15.2% | — | 17.1% | — | -1.9pp |
| EPS (Diluted) | $2.15 | — | $2.22 | — | -3.2% |
| Free Cash Flow | $24M | — | $45M | — | -46.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $193M |
| Cost of Revenue | $98M |
| GROSS PROFIT | $95M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $52M |
| Cost & Expenses | $150M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $164M |
| Interest Expense | $92M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | -$838.0K |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $193M |
| Cost of Revenue | $98M |
| GROSS PROFIT | $95M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $52M |
| Cost & Expenses | $150M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $164M |
| Interest Expense | $92M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | -$838.0K |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29M |
| Depreciation & Amortization | -$838.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$730.0K |
| Purchases of Investments | -$569M |
| Sales/Maturities of Investments | $487M |
| Other Investing Activities | -$167M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$254M |
| Net Debt Issuance | $135M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $55M |
| NET CASH FROM FINANCING | $173M |
| FREE CASH FLOW | $24M |
| Net Change in Cash | -$53M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $81M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $98M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $655.0K |
| Long-Term Investments | $2.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $58M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $217M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.0B |
| Long-Term Debt | $245M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $256M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.2B |
| Common Stock | $134.0K |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | $171M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$538.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $190M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $190M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $462M |
| Net Debt | $381M |