| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $180M | — | — | — | — |
| Op. Income | $45M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 52.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 17.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $2.22 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $45M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $180M |
| Cost of Revenue | $86M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $135M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $150M |
| Interest Expense | $81M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $180M |
| Cost of Revenue | $86M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $135M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $150M |
| Interest Expense | $81M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $31M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$365.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $47M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$143.0K |
| Purchases of Investments | -$294M |
| Sales/Maturities of Investments | $323M |
| Other Investing Activities | -$170M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$143M |
| Net Debt Issuance | -$37M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | $150M |
| NET CASH FROM FINANCING | $111M |
| FREE CASH FLOW | $45M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $133M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $147M |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $774.0K |
| Intangible Assets | $621.0K |
| Long-Term Investments | $2.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $121M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| Long-Term Debt | $205M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $234M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $137.0K |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | $159M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $176M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $176M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $326M |
| Net Debt | $193M |