| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $37M | $50M | $49M | -25.1% | -24.3% |
| Op. Income | -$24M | -$12M | -$27M | -98.0% | 12.0% |
| Gross Margin | 16.4% | 21.6% | 23.5% | -5.3pp | -7.2pp |
| Net Margin | -62.4% | -22.9% | -55.2% | -39.5pp | -7.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.39 | $-0.19 | $-0.44 | -105.3% | 11.4% |
| Free Cash Flow | $976.0K | $707.0K | -$2M | 38.0% | 147.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $61M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $701.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $701.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$23M |
| Income Tax Expense | $108.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$23M |
| EBITDA | -$16M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $317.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$98.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$11M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | $19.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$991.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $128.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$176.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$48.0K |
| FREE CASH FLOW | $976.0K |
| Net Change in Cash | $35.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $29M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $40M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $113M |
| PP&E (Net) | $50M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $814.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $61M |
| TOTAL ASSETS | $174M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $24M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $352.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $54M |
| Common Stock | $59.0K |
| Additional Paid-In Capital | $376M |
| Retained Earnings | -$256M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $120M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $120M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $174M |
| Total Debt | $37M |
| Net Debt | $10M |