| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50M | $54M | $56M | -6.6% | -10.2% |
| Op. Income | -$12M | -$7M | -$8M | -85.6% | -50.6% |
| Gross Margin | 21.6% | 26.9% | 29.1% | -5.3pp | -7.5pp |
| Net Margin | -22.9% | -11.0% | -13.2% | -11.9pp | -9.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.19 | $-0.10 | $-0.12 | -95.5% | -58.3% |
| Free Cash Flow | $707.0K | -$1M | -$5M | 149.5% | 114.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $663.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $613.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | -$43.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $672.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $503.0K |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$464.0K |
| Acquisitions (Net) | -$66.0K |
| Purchases of Investments | -$14M |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | $131.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $535.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $707.0K |
| Net Change in Cash | -$142.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $28M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $48M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $123M |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $823.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $77M |
| TOTAL ASSETS | $200M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $25M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $317.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $56M |
| Common Stock | $59.0K |
| Additional Paid-In Capital | $375M |
| Retained Earnings | -$232M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $143M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $143M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $200M |
| Total Debt | $39M |
| Net Debt | $12M |