| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$46M | -$33M | -$26M | -37.6% | -75.3% |
| EPS (Diluted) | $-0.60 | $-0.54 | $-0.63 | -11.1% | 4.8% |
| Free Cash Flow | -$20M | -$27M | -$21M | 24.0% | 4.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $33M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | -$46M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$34M |
| Income Tax Expense | $92.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$34M |
| D&A | $265.0K |
| EBIT | -$46M |
| EBITDA | -$46M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$34M |
| Depreciation & Amortization | $265.0K |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$20M |
| Capital Expenditure | -$685.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$255M |
| Sales/Maturities of Investments | $66M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$189M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$757.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$757.0K |
| FREE CASH FLOW | -$20M |
| Net Change in Cash | -$209M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $172M |
| Short-Term Investments | $743M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $924M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $933M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $309.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $36M |
| Common Stock | $17.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$293M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $897M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $897M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $933M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$168M |