| Metric | Q4 2018 | Q3 2018 | Q4 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | $15M | — | 80.7% | — |
| Op. Income | $3M | $11.8K | — | 29136.8% | — |
| Gross Margin | 68.2% | 62.2% | — | 6.1pp | — |
| Net Margin | 12.6% | 0.7% | — | 11.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.00 | — | Infinity% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $243.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $337.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $453.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $1 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $243.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $337.2K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $453.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $1 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $29M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $904.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $41M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $48.3K |
| Intangible Assets | $34.6K |
| Long-Term Investments | $762.5K |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $521.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $49M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $38M |
| Other Current Liabilities | $36M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $52M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $8.6K |
| Other Non-Current Liabilities | $68M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $69M |
| TOTAL LIABILITIES | $121M |
| Common Stock | $8.8K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$72M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $170.3K |
| Other Equity | -$68M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$72M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$72M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $49M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$5M |