| Metric | Q3 2018 | Q2 2018 | Q3 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $10M | — | 40.3% | — |
| Op. Income | $11.8K | -$81.6K | — | 114.4% | — |
| Gross Margin | 62.2% | 61.4% | — | 0.7pp | — |
| Net Margin | 0.7% | -0.6% | — | 1.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.00 | — | NaN% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | $11.8K |
| Interest Income | $43.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $95.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $107.6K |
| Income Tax Expense | $6.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $100.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $1 |
| NET INCOME | $100.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $100.9K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $55.3K |
| EBITDA | $55.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | $11.8K |
| Interest Income | $43.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $95.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $107.6K |
| Income Tax Expense | $6.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $100.8K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $1 |
| NET INCOME | $100.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $100.9K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $55.3K |
| EBITDA | $55.3K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |