| Metric | Q2 2019 | Q1 2019 | Q2 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $52M | $39M | $10M | 32.7% | 398.0% |
| Op. Income | $2M | $6M | -$81.6K | -61.6% | 3020.0% |
| Gross Margin | 71.4% | 69.5% | 61.4% | 1.9pp | 10.0pp |
| Net Margin | 4.6% | 12.6% | -0.6% | -8.0pp | 5.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.01 | $0.00 | -45.2% | Infinity% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $52M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $50M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $582.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $688.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $666.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | -$18.2K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $52M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $37M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $50M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $582.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $688.6K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $666.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | -$18.2K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $246M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $277M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $48.3K |
| Intangible Assets | $21.9K |
| Long-Term Investments | $785.9K |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $42M |
| TOTAL ASSETS | $318M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $72M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $97M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $5.5K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $24M |
| TOTAL LIABILITIES | $121M |
| Common Stock | $15.2K |
| Additional Paid-In Capital | $264M |
| Retained Earnings | -$66M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $197M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $197M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $318M |
| Total Debt | $31M |
| Net Debt | $22M |