| Metric | Q3 2019 | Q2 2019 | Q3 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $83M | $52M | $15M | 59.0% | 464.5% |
| Op. Income | -$2M | $2M | $11.8K | -167.3% | -13698.4% |
| Gross Margin | 71.9% | 71.4% | 62.2% | 0.5pp | 9.7pp |
| Net Margin | 0.3% | 4.6% | 0.7% | -4.3pp | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.00 | $0.00 | -82.2% | Infinity% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $83M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $59M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $84M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $479.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$529.3K |
| Income Tax Expense | -$811.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $282.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $282.1K |
| Net Income Deductions | $34.8K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $247.2K |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$618.0K |
| EBITDA | -$618.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $148M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $180M |
| PP&E (Net) | $39M |
| Goodwill | $48.3K |
| Intangible Assets | $18.2K |
| Long-Term Investments | $155M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $203M |
| TOTAL ASSETS | $383M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $113M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $147M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $793.8K |
| Deferred Tax Liabilities | $4.5K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $169M |
| Common Stock | $15.2K |
| Additional Paid-In Capital | $274M |
| Retained Earnings | -$65M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $214M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $214M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $383M |
| Total Debt | $31M |
| Net Debt | $26M |