| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $301.8K | $210.0K | — | 43.7% | — |
| Op. Income | -$152.6K | -$299.5K | — | 49.0% | — |
| Gross Margin | 42.1% | 28.9% | — | 13.2pp | — |
| Net Margin | -547.6% | -142.6% | — | -405.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.00 | — | -450.0% | — |
| Free Cash Flow | $73.7K | -$218.0K | — | 133.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $301.8K |
| Cost of Revenue | $174.7K |
| GROSS PROFIT | $127.1K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | -$687 |
| General & Administrative | $680.3K |
| SG&A Expenses | $680.3K |
| Other Expenses | -$400.6K |
| Operating Expenses | $279.7K |
| Cost & Expenses | $454.5K |
| OPERATING INCOME | -$152.6K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $54.4K |
| EBIT | -$607.7K |
| EBITDA | -$553.2K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $54.4K |
| Stock-Based Compensation | $85.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $111.9K |
| OPERATING CASH FLOW | $73.7K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | $1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $73.7K |
| Net Change in Cash | $13.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $209.4K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $249.4K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $193.5K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $40.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $11.6K |
| Additional Paid-In Capital | $19M |
| Retained Earnings | -$18M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $670.9K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $670.9K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $40.8K |
| Net Debt | $2.3K |