| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $2M | -9.4% | 16.7% |
| Op. Income | -$6M | -$353.9K | $490.0K | -1458.0% | -1225.2% |
| Gross Margin | 51.5% | 10.7% | 42.4% | 40.8pp | 9.2pp |
| Net Margin | -278.9% | -16.5% | 28.8% | -262.5pp | -307.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.00 | $0.00 | -1427.6% | -1154.8% |
| Free Cash Flow | -$449.0K | -$906.1K | $531.6K | 50.4% | -184.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $960.6K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $15.9K |
| Other Income/Expenses | -$15.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$481.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$449.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$40.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$40.0K |
| FREE CASH FLOW | -$449.0K |
| Net Change in Cash | -$489.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $849.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $269 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $60.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $60.0K |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $130.5K |
| Short-Term Debt | $300.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $400.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $400.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $12.5K |
| Additional Paid-In Capital | $30M |
| Retained Earnings | -$30M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$199.3K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$199.3K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $700.0K |
| Net Debt | -$149.3K |