| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $36M | — | $3M | — | 1159.7% |
| Op. Income | -$12M | — | -$44M | — | 73.0% |
| Gross Margin | 109.0% | — | 100.0% | — | 9.0pp |
| Net Margin | -45.4% | — | -1750.2% | — | 1704.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.42 | — | $-1.60 | — | 73.7% |
| Free Cash Flow | -$9M | — | -$31M | — | 72.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36M |
| Cost of Revenue | -$3M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | -$6M |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | -$335.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | -$37.4K |
| Sales/Maturities of Investments | -$3M |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $608.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$375.3K |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $324M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $4.7K |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $340M |
| PP&E (Net) | $19M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$1.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $362M |
| Account Payables | $38M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $162.5K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $51M |
| Long-Term Debt | $197M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $213M |
| TOTAL LIABILITIES | $264M |
| Common Stock | $11M |
| Additional Paid-In Capital | $442M |
| Retained Earnings | -$355M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $16.4K |
| Other Equity | -$1.2K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $98M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $98M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $362M |
| Total Debt | $215M |
| Net Debt | -$109M |