| Metric | FY 2019 | Prior Q | FY 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $36M | — | $80.7K | — | 44594.2% |
| Op. Income | -$68M | — | -$81M | — | 16.8% |
| Gross Margin | 99.4% | — | -2587.0% | — | 2686.4pp |
| Net Margin | -211.2% | — | -115247.8% | — | 115036.6pp |
| EPS (Diluted) | $-2.06 | — | $-2.98 | — | 31.0% |
| Free Cash Flow | -$58M | — | -$69M | — | 15.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36M |
| Cost of Revenue | $206.9K |
| GROSS PROFIT | $36M |
| R&D Expenses | $77M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | -$10M |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $104M |
| OPERATING INCOME | -$68M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$77M |
| Income Tax Expense | -$673.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$76M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$76M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$76M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$63M |
| EBITDA | -$57M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$76M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$673.4K |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$416.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$56M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | -$187.1K |
| Sales/Maturities of Investments | -$3M |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $382.3K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | $137M |
| FREE CASH FLOW | -$58M |
| Net Change in Cash | $81M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $324M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $4.7K |
| Other Current Assets | -$1.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $340M |
| PP&E (Net) | $19M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$1.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $362M |
| Account Payables | $38M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $162.5K |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $51M |
| Long-Term Debt | $197M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $213M |
| TOTAL LIABILITIES | $264M |
| Common Stock | $11M |
| Additional Paid-In Capital | $442M |
| Retained Earnings | -$355M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $16.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $98M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $98M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $362M |
| Total Debt | $215M |
| Net Debt | -$109M |