| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $894.4K | — | $36M | — | -97.5% |
| Op. Income | -$97M | — | -$68M | — | -43.3% |
| Gross Margin | 73.6% | — | 99.4% | — | -25.8pp |
| Net Margin | -13231.5% | — | -211.2% | — | -13020.3pp |
| EPS (Diluted) | $-3.04 | — | $-2.06 | — | -47.7% |
| Free Cash Flow | -$114M | — | -$58M | — | -95.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $894.4K |
| Cost of Revenue | $236.2K |
| GROSS PROFIT | $658.2K |
| R&D Expenses | $69M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | -$7M |
| Operating Expenses | $92M |
| Cost & Expenses | $107M |
| OPERATING INCOME | -$97M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | -$119M |
| Income Tax Expense | -$500.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$118M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$118M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$118M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$90M |
| EBITDA | -$85M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$118M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$500.4K |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$113M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$77.2K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | -$114M |
| Net Change in Cash | -$124M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $200M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $4.7K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $216M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $924.8K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | -$14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $232M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $145.0K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $36M |
| Long-Term Debt | $203M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $896.8K |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $215M |
| TOTAL LIABILITIES | $251M |
| Common Stock | $11M |
| Additional Paid-In Capital | $443M |
| Retained Earnings | -$473M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$107.6K |
| Other Equity | $1.2K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$19M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$19M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $232M |
| Total Debt | $217M |
| Net Debt | $17M |