| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | — | $10M | — | -42.2% |
| Op. Income | -$700.9K | — | $2M | — | -144.4% |
| Gross Margin | 36.2% | — | 25.6% | — | 10.6pp |
| Net Margin | -11.2% | — | 15.3% | — | -26.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | — | $0.06 | — | -142.4% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$1M | — | -29.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $382.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$700.9K |
| Interest Income | $20.4K |
| Interest Expense | $35.4K |
| Other Income/Expenses | $34.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$666.2K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$666.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$2.3K |
| NET INCOME | -$668.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$668.5K |
| D&A | $88.4K |
| EBIT | -$630.8K |
| EBITDA | -$542.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$668.5K |
| Depreciation & Amortization | $88.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $782.6K |
| Change in Working Capital | -$870.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$4.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$200.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$204.9K |
| Net Debt Issuance | -$819.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$202.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | -$1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $184.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $459.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $952.2K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $468.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $107.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $107.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $47 |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$153.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | -$143.6K |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $732.2K |