| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | — | $14M | — | 20.5% |
| Op. Income | -$287.4K | — | $1M | — | -120.6% |
| Gross Margin | 23.9% | — | 23.0% | — | 1.0pp |
| Net Margin | -1.6% | — | 9.9% | — | -11.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | — | $0.05 | — | -118.9% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$2M | — | 23.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $153.8K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | -$287.4K |
| Interest Income | $42.9K |
| Interest Expense | $74.9K |
| Other Income/Expenses | $22.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$265.2K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$265.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$267.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$267.2K |
| D&A | $179.7K |
| EBIT | -$190.4K |
| EBITDA | -$10.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$265.2K |
| Depreciation & Amortization | $179.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$16.1K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$28.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$137.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$166.2K |
| Net Debt Issuance | -$398.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$131.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $47.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | -$1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $184.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $459.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $952.2K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $468.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $107.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $107.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $47 |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$153.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | -$143.6K |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $732.2K |