| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | — | — | — | — |
| Op. Income | $2M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 25.6% | — | — | — | — |
| Net Margin | 15.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.06 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$1M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $306.3K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $750.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $23.0K |
| Interest Expense | $17.3K |
| Other Income/Expenses | $8.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $10.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$891 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $11.5K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $306.3K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $750.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $23.0K |
| Interest Expense | $17.3K |
| Other Income/Expenses | $8.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $10.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$891 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $11.5K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $11.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$2.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$91.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$94.1K |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $277.6K |
| Other Current Assets | $424.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $357.6K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $506.7K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $62.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $927.2K |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $522.9K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $132.9K |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $46 |
| Additional Paid-In Capital | $3M |
| Retained Earnings | -$797.9K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $44.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | -$145.9K |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $2M |