| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$181.9K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 16.2% | — | — | — | — |
| Net Margin | -4.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$187.1K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $642.9K |
| R&D Expenses | $354.8K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $469.9K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $824.8K |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$181.9K |
| Interest Income | $19.7K |
| Interest Expense | $7.9K |
| Other Income/Expenses | $19.3K |
| INCOME BEFORE TAX | -$162.6K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$162.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $3.2K |
| NET INCOME | -$159.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$159.4K |
| D&A | $84.4K |
| EBIT | -$154.7K |
| EBITDA | -$70.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$159.4K |
| Depreciation & Amortization | $84.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $929.9K |
| Change in Working Capital | -$64.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$137.7K |
| Capital Expenditure | -$49.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $62.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | $12.9K |
| Net Debt Issuance | $152.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $189.2K |
| FREE CASH FLOW | -$187.1K |
| Net Change in Cash | $64.4K |