| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | $6M | — | 16.1% |
| Op. Income | $923.4K | — | $820.6K | — | 12.5% |
| Gross Margin | 27.8% | — | 28.0% | — | -0.2pp |
| Net Margin | 12.2% | — | 9.9% | — | 2.4pp |
| EPS (Diluted) | $9.78 | — | $6.80 | — | 43.8% |
| Free Cash Flow | $0 | — | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $923.4K |
| Interest Income | $1.4K |
| Interest Expense | $23.2K |
| Other Income/Expenses | $213.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $287.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $849.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $849.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $849.2K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $923.4K |
| EBITDA | $923.4K |
| EPS | $10 |
| EPS Diluted | $10 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $923.4K |
| Interest Income | $1.4K |
| Interest Expense | $23.2K |
| Other Income/Expenses | $213.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $287.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $849.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $849.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $849.2K |
| D&A | $0 |
| EBIT | $923.4K |
| EBITDA | $923.4K |
| EPS | $10 |
| EPS Diluted | $10 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $849.2K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $21.6K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $687.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$775.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$775.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$718.9K |
| Other Financing Activities | -$19.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$738.6K |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $4.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13.1K |
| Inventory | $915.1K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $50.1K |
| Other Non-Current Assets | $42.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $209.8K |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $6.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9.4K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $899.1K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $93.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$74.9K |