| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $965.0K | $961.9K | — | 0.3% | — |
| Op. Income | $280.1K | $43.2K | — | 547.7% | — |
| Gross Margin | 57.6% | 12.6% | — | 45.0pp | — |
| Net Margin | 22.4% | 3.6% | — | 18.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.13 | $0.02 | — | 550.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $965.0K |
| Cost of Revenue | $408.9K |
| GROSS PROFIT | $556.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3.7K |
| General & Administrative | $272.3K |
| SG&A Expenses | $276.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $276.0K |
| Cost & Expenses | $684.9K |
| OPERATING INCOME | $280.1K |
| Interest Income | $4.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $288.6K |
| Income Tax Expense | $72.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $216.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $216.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $216.0K |
| D&A | $3.5K |
| EBIT | $280.1K |
| EBITDA | $283.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $965.0K |
| Cost of Revenue | $408.9K |
| GROSS PROFIT | $556.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3.7K |
| General & Administrative | $272.3K |
| SG&A Expenses | $276.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $276.0K |
| Cost & Expenses | $684.9K |
| OPERATING INCOME | $280.1K |
| Interest Income | $4.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $8.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $288.6K |
| Income Tax Expense | $72.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $216.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $216.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $216.0K |
| D&A | $3.5K |
| EBIT | $280.1K |
| EBITDA | $283.5K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $326.3K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $266.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $324.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $5.3K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $159.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $9.9K |
| Additional Paid-In Capital | $5.1K |
| Retained Earnings | $814.7K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $826.7K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $826.7K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $299.3K |
| Net Debt | -$1M |