| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $967.0K | $965.0K | $257.2K | 0.2% | 275.9% |
| Op. Income | $71.8K | $280.1K | $101.6K | -74.4% | -29.3% |
| Gross Margin | 14.7% | 57.6% | 59.1% | -43.0pp | -44.4pp |
| Net Margin | 5.7% | 22.4% | 35.2% | -16.7pp | -29.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.13 | $0.05 | -73.1% | -31.4% |
| Free Cash Flow | $70.5K | — | $129.9K | — | -45.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $967.0K |
| Cost of Revenue | $409.8K |
| GROSS PROFIT | $141.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3.7K |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $69.9K |
| Other Expenses | $206.7K |
| Operating Expenses | $276.6K |
| Cost & Expenses | $686.3K |
| OPERATING INCOME | $71.8K |
| Interest Income | $1.3K |
| Interest Expense | $255 |
| Other Income/Expenses | $8.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $289.2K |
| Income Tax Expense | $18.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $55.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $55.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $55.4K |
| D&A | $10.4K |
| EBIT | $74.2K |
| EBITDA | $84.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $967.0K |
| Cost of Revenue | $409.8K |
| GROSS PROFIT | $141.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3.7K |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $69.9K |
| Other Expenses | $206.7K |
| Operating Expenses | $276.6K |
| Cost & Expenses | $686.3K |
| OPERATING INCOME | $71.8K |
| Interest Income | $1.3K |
| Interest Expense | $255 |
| Other Income/Expenses | $8.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $289.2K |
| Income Tax Expense | $18.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $55.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $55.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $55.4K |
| D&A | $10.4K |
| EBIT | $74.2K |
| EBITDA | $84.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $55.4K |
| Depreciation & Amortization | $10.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1.7K |
| Change in Working Capital | $3.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $70.5K |
| Capital Expenditure | -$4 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$11 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$19.2K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$34.1K |
| FREE CASH FLOW | $70.5K |
| Net Change in Cash | $37.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $422.6K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $324.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $5.3K |
| Short-Term Debt | $2.3K |
| Deferred Revenue | $564.5K |
| Other Current Liabilities | -$2.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $159.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $9.9K |
| Additional Paid-In Capital | $5.1K |
| Retained Earnings | $814.7K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6.9K |
| Other Equity | -$9.9K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $826.7K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $826.7K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $301.6K |
| Net Debt | -$1M |