| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $5M | $0 | 96.3% | — |
| Op. Income | -$27M | -$33M | -$37M | 18.7% | 28.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 56.1% | — | 43.9pp | — |
| Net Margin | -258.9% | -645.6% | — | 386.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.29 | $-0.43 | $-0.70 | 32.6% | 58.6% |
| Free Cash Flow | -$21M | -$30M | -$26M | 28.2% | 18.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | -$27M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | $71.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$24M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$27M |
| EBITDA | -$24M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$24M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$13M |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$21M |
| Capital Expenditure | -$399.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $38M |
| NET CASH FROM INVESTING | $38M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $15.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $15.0K |
| FREE CASH FLOW | -$21M |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $126M |
| Short-Term Investments | $117M |
| Net Receivables | $595.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $251M |
| PP&E (Net) | $59M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $159.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $64M |
| TOTAL ASSETS | $315M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $19M |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $42M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $25M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $68M |
| TOTAL LIABILITIES | $110M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $660M |
| Retained Earnings | -$452M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $205M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $205M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $315M |
| Total Debt | $44M |
| Net Debt | -$82M |