| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $161M | $159M | $163M | 0.9% | -1.5% |
| Op. Income | -$89M | -$25M | -$55M | -261.0% | -63.3% |
| Gross Margin | 98.1% | 24.6% | 99.9% | 73.5pp | -1.8pp |
| Net Margin | -13.8% | -9.8% | -46.0% | -4.1pp | 32.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.34 | $-0.23 | $-1.15 | -45.0% | 70.4% |
| Free Cash Flow | -$175M | -$84M | -$109M | -108.6% | -60.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $161M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $158M |
| R&D Expenses | $175M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $50M |
| SG&A Expenses | $67M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $247M |
| Cost & Expenses | $250M |
| OPERATING INCOME | -$89M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $68M |
| INCOME BEFORE TAX | -$21M |
| Income Tax Expense | $948.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$19M |
| EBITDA | -$15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$22M |
| Depreciation & Amortization | $38M |
| Stock-Based Compensation | $21M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$78M |
| Change in Working Capital | -$124M |
| OPERATING CASH FLOW | -$166M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | -$135M |
| Purchases of Investments | -$487M |
| Sales/Maturities of Investments | $470M |
| Other Investing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$173M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$392.8K |
| FREE CASH FLOW | -$175M |
| Net Change in Cash | -$329M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.1B |
| Short-Term Investments | $4.0B |
| Net Receivables | $75M |
| Inventory | $32M |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.3B |
| PP&E (Net) | $174M |
| Goodwill | $204M |
| Intangible Assets | $38M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $172M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $593M |
| TOTAL ASSETS | $5.9B |
| Account Payables | $188M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $447M |
| Other Current Liabilities | $1.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $644M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2.1B |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $56M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.8B |
| Common Stock | $343M |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | -$430M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.9B |
| Total Debt | $28M |
| Net Debt | -$1.1B |