| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $159M | $161M | $75M | -1.0% | 112.2% |
| Op. Income | -$44M | -$89M | -$91M | 50.8% | 51.9% |
| Gross Margin | 14.1% | 98.1% | 99.2% | -83.9pp | -85.0pp |
| Net Margin | 15.8% | -13.8% | -100.7% | 29.7pp | 116.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.39 | $-0.34 | $-1.16 | 213.8% | 133.3% |
| Free Cash Flow | -$150M | -$175M | -$178M | 13.9% | 15.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $159M |
| Cost of Revenue | $137M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $134M |
| Selling & Marketing | $40M |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $80M |
| Other Expenses | -$148M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $203M |
| OPERATING INCOME | -$44M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $70M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $811.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$44M |
| EBITDA | -$37M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $25M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $22M |
| Deferred Income Tax | $810.2K |
| Other Non-Cash Items | -$78M |
| Change in Working Capital | -$114M |
| OPERATING CASH FLOW | -$137M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | -$107.6K |
| Purchases of Investments | -$775M |
| Sales/Maturities of Investments | $574M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$213M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $927.2K |
| FREE CASH FLOW | -$150M |
| Net Change in Cash | -$348M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $790M |
| Short-Term Investments | $4.3B |
| Net Receivables | $64M |
| Inventory | $30M |
| Other Current Assets | $24M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.2B |
| PP&E (Net) | $176M |
| Goodwill | $205M |
| Intangible Assets | $45M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $166M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $596M |
| TOTAL ASSETS | $5.8B |
| Account Payables | $181M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $432M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $622M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2.0B |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.7B |
| Common Stock | $343M |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | -$382M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.8B |
| Total Debt | $27M |
| Net Debt | -$763M |