| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $159M | $195M | $133M | -18.3% | 19.7% |
| Op. Income | -$25M | -$399M | -$59M | 93.8% | 58.4% |
| Gross Margin | 24.6% | 99.4% | 100.0% | -74.8pp | -75.4pp |
| Net Margin | -9.8% | 9.8% | 8.2% | -19.6pp | -18.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.23 | $0.29 | $0.16 | -180.0% | -242.9% |
| Free Cash Flow | -$84M | -$218M | -$152M | 61.5% | 44.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $159M |
| Cost of Revenue | $120M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $117M |
| Selling & Marketing | $34M |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $73M |
| Other Expenses | -$126M |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $184M |
| OPERATING INCOME | -$25M |
| Interest Income | $812.6K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$25M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$13M |
| Change in Working Capital | -$67M |
| OPERATING CASH FLOW | -$72M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.7B |
| Sales/Maturities of Investments | $587M |
| Other Investing Activities | -$569.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.1B |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$29.2K |
| FREE CASH FLOW | -$84M |
| Net Change in Cash | -$1.1B |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.5B |
| Short-Term Investments | $4.0B |
| Net Receivables | $92M |
| Inventory | $22M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.6B |
| PP&E (Net) | $171M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $69M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $164M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $409M |
| TOTAL ASSETS | $6.0B |
| Account Payables | $157M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $489M |
| Other Current Liabilities | $453.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $658M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2.2B |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.9B |
| Common Stock | $342M |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | -$428M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.0B |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | -$1.4B |