| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $86M | $87M | $101M | -1.8% | -15.0% |
| Op. Income | $38M | $39M | $47M | -4.9% | -20.5% |
| Gross Margin | 48.0% | 49.8% | 53.6% | -1.8pp | -5.6pp |
| Net Margin | 51.9% | 44.2% | 30.7% | 7.8pp | 21.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.87 | $0.75 | $0.64 | 16.0% | 35.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $86M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $20.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $44M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $86M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $20.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $44M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $40M |
| PP&E (Net) | $1.4B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $44M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $34M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $83M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $327.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $75M |
| TOTAL LIABILITIES | $158M |
| Common Stock | $1.3B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $119M |
| Net Debt | $40M |