| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $4M | 13.9% | 18.0% |
| Op. Income | -$393.0K | -$229.0K | $301.0K | -71.6% | -230.6% |
| Gross Margin | 60.5% | 72.4% | 92.0% | -11.9pp | -31.5pp |
| Net Margin | -4.9% | 0.1% | 7.9% | -5.0pp | -12.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $0.00 | $0.10 | -7160.0% | -170.6% |
| Free Cash Flow | $27.0K | $85.0K | $389.0K | -68.2% | -93.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $25.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$393.0K |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$393.0K |
| Income Tax Expense | -$189.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$204.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$204.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$204.0K |
| D&A | $46.0K |
| EBIT | -$393.0K |
| EBITDA | -$347.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$204.0K |
| Depreciation & Amortization | $46.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $563.0K |
| Change in Working Capital | -$265.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $140.0K |
| Capital Expenditure | -$113.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $11M |
| Other Investing Activities | -$23M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | -$10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$290.0K |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $27.0K |
| Net Change in Cash | -$26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $117M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $136M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $199M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $219M |
| TOTAL ASSETS | $356M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $304M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $336M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $338M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | $23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$20M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $356M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | $13M |