| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $3M | $4M | 6.2% | 2.8% |
| Op. Income | -$229.0K | $140.0K | $521.0K | -263.6% | -144.0% |
| Gross Margin | 72.4% | 81.2% | 98.2% | -8.8pp | -25.8pp |
| Net Margin | 0.1% | 4.9% | 12.3% | -4.8pp | -12.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.06 | $0.15 | -98.3% | -99.3% |
| Free Cash Flow | $85.0K | $547.0K | $187.0K | -84.5% | -54.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $23.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$229.0K |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $833.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$229.0K |
| Income Tax Expense | -$232.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3.0K |
| D&A | $104.0K |
| EBIT | -$229.0K |
| EBITDA | -$125.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3.0K |
| Depreciation & Amortization | $104.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $212.0K |
| Change in Working Capital | -$200.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $119.0K |
| Capital Expenditure | -$34.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | -$962.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | $10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$287.0K |
| Other Financing Activities | $9M |
| NET CASH FROM FINANCING | $19M |
| FREE CASH FLOW | $85.0K |
| Net Change in Cash | $27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $43M |
| Short-Term Investments | $129M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $173M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $176M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $196M |
| TOTAL ASSETS | $370M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $40M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $309M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $349M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $352M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | $24M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$19M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $18M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $18M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $370M |
| Total Debt | $40M |
| Net Debt | -$3M |