| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $176M | $168M | $134M | 4.7% | 31.7% |
| Op. Income | -$21M | -$23M | -$36M | 7.8% | 40.9% |
| Gross Margin | 45.5% | 46.1% | 42.3% | -0.6pp | 3.2pp |
| Net Margin | -12.8% | -13.4% | -24.8% | 0.5pp | 11.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.13 | $-0.20 | 0.0% | 35.0% |
| Free Cash Flow | $30M | $63M | $26M | -53.0% | 13.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $176M |
| Cost of Revenue | $96M |
| GROSS PROFIT | $80M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $63M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $74M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $101M |
| Cost & Expenses | $197M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$22M |
| Income Tax Expense | $343.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$21M |
| EBITDA | -$16M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $35M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $30M |
| Capital Expenditure | -$398.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$105M |
| Sales/Maturities of Investments | $66M |
| Other Investing Activities | -$13.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$39M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $586.0K |
| FREE CASH FLOW | $30M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $207M |
| Short-Term Investments | $151M |
| Net Receivables | $178M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $59M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $595M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $368M |
| Intangible Assets | $64M |
| Long-Term Investments | $98M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $572M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $42M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $273M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25M |
| TOTAL LIABILITIES | $298M |
| Common Stock | $1.4B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$534M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$387.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $869M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $869M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $26M |
| Net Debt | -$182M |